RODZAJE WYKONYWANYCH ZABIEGÓW

Małoinwazyjne leczenie niewydolności żylnej to metoda, która zrewolucjonizowała postępowanie z pacjentami cierpiącymi na żylaki. Wysoka skuteczność, precyzja i znikome ryzyko powikłań to najważniejsze cechy współczesnych zabiegów likwidujących szeroko pojętą niewydolność żylną kończyn dolnych.

Laseroterapia wewnątrzżylna – ELVeS

Laserowe zamykanie żylaków to najpopularniejsza metoda leczenia żylaków kończyn dolnych. Wykonywane są w tumescencyjnym znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg polega na wprowadzeniu do wnętrza zmienionej żyły specjalnego światłowodu, a następnie jej zamknięciu, poprzez rozgrzanie ścian naczynia energią promieniowania laserowego.
Przebieg procedury jest w całości kontrolowany przy pomocy aparatury USG. Takie postępowanie daje nam możliwość precyzyjnego wyłączenia z krążenia tylko niewydolnego naczynia, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji innych, prawidłowo działających żył.

Przy wykonywaniu zabiegów laserowego zamykania żylaków wykorzystywany jest system laserowy firmy Fotona(ELVeS). Jest to tzw. laser dwuzakresowy o długościach emitowanej fali 1064 i 1470 mm.

Leczenie żylaków metodą RFITT/CELON

Metoda RFITT CELON ( RADIOFREQUENCY INDUCED THERMOTHERAPY) jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie małoinwazyjnych metod leczenia żylaków.

Polega na termicznej ablacji (zniszczeniu) żyły, która stopniowo ulega włóknieniu. Zabieg jest wykonywany pod kontrolą USG i polega na nakłuciu niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej, przez które wprowadza się aplikator wytwarzający fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości. W trakcie zabiegu lekarz podaje środek znieczulający, który jednocześnie izoluje i chłodzi otaczające tkanki.

Urządzenie przez cały czas pracy kontroluje generowaną do wnętrza żyły temperaturę i gdy osiągnie optymalną wartość samoczynnie rozłącza się. Zabieg można uzupełnić o skleroterapię lub miejscowe usunięcie żylaków z 2-4mm nacięć. Metoda RFITT może być stosowana w każdym wieku i w każdym stopniu niewydolności żylnej.
Do zabiegów wykorzystywany jest najnowszy generator prądu o częstotliwości fal radiowych firmy OLYMPUS.

Skleroterapia

Skleroterapia to nieoperacyjna metoda leczenia objawów niewydolności żylnej kończyn dolnych takich jak: żylaki siatkowate, „pajączki” naczyniowe, teleangiektazje. Skleroterapia jest także uznaną metodą uzupełniającą podczas wykonywania zabiegów wewnątrznaczyniowych zamykania żylaków za pomocą termoablacji wewnątrznaczyniowej (laser, RF). Jest metodą z wyboru w leczeniu żylaków nawrotowych po klasycznych zabiegach operacyjnych.

Do zmienionego żylakowato naczynia za pomocą niewielkiej igły ze strzykawką podawany jest preparat, który drażni ścianę wewnętrzną naczynia i uaktywnia procesy zapalne, prowadząc w konsekwencji do zwłóknienia i trwałego zarośnięcia żyły. W zależności od wielkości naczynia używa się odpowiedniego stężenia sklerozantu (podawaneg leku).

Zmiany naczyniowe poddawane zabiegom przestają być widoczne, a prawidłowe krążenie krwi odbywa się poprzez głębiej położone, zdrowe naczynia żylne.

Zabieg jest praktycznie bezbolesny, wykonywany jest najcieńszymi dostępnymi igłami. Trwa około 20-30minut. Kolejne ostrzyknięcia mogą być wykonane najwcześniej po 7 dniach, jak również w odstępach nawet rocznych i dłuższych, aż do momentu uzyskania zadawalających i akceptowalnych efektów terapeutycznych i kosmetycznych przez Pacjenta.

Pomiędzy sesjami wskazane jest stosowanie wyrobów o stopniowanym ucisku tzw. kompresyjnych wyrobów przeciwżylakowych.

Miniflebektomia jest zabiegiem małoinwazyjnym polegającym na usuwaniu małych żylaków poprzez niewielkie ok.1-2mm cięcia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.